Sudoku je populární logická hra, hlavolam. Název vznikl z japonského „Súdži wa dokušin ni kagiru,“ ale její původ není japonský. Hra byla známa v osmdesátých letech 20.století pod názvem „Number Place“ („Umísti číslice“) v americkém magazínu o hlavolamech. V Japonsku se tato číselná křížovka rychle stala populární – možná také proto, že v Japonštině klasické slovní křížovky prakticky nelze tvořit. V roce 2004 přinesl SuDoku do Anglie Wayne Gould a od té doby začali doceňovat její krásu a zdánlivou jednoduchost lidé ze západní civilizace. V současná době ji dávají jako přílohu přední deníky po celém světě. V Česku sudoku vyšlo poprvé v Lidových novinách, poté se přidala řada dalších, včetně Deníku a MF Dnes.
Hru vymyslel Howard Garns v roce 1979 a publikoval ji pod názvem Number Place. Své velké obliby se dočkala v Japonsku, kde jí dali název sudoku.
V čem spočívá princip hry Sudoku?
Je zadána tabulku o devíti sloupcích a devíti řádcích s několika doplněnými jednocifernými číslicemi.
Co je cílem ve hře Sudoku?
Vaším cílem je pokud možno v co nejkratším čase doplnit tabulku Sudoku o zbývající číslice 1 až 9 tak, aby se žádná číslice v žádném sloupci, řádku, a ani jednom z devíti čtverců o hraně 3 čtverečky neopakovala.To znamená, že v každém řádku, sloupci, a tučně ohraničeném čtverci musí být právě číslice 1-9 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).
Obtížnost hry Sudoku
Na první pohled se zdá řešení lehké, ale opak je pravdou. Obtížnost hry Sudoku není dána pouze počtem skrytých políček, ale jejich vzájemnými vazbami, které mohou být velmi složité. Těžká sudoku mohou průměrně zkušenému luštiteli zabrat kolem 15 – 60 minut.
Aby měla hra sudoku jen jedno řešení, musí mít zadaných minimálně 17 čísel. Sudoku s 16 zadanými čísly nejsou známy. Ovšem to, že hlavolam má předem zadáno pouze 17 čísel neznamená, že musí být těžší než některé s více předem zadanými čísly.
Pravidla hry Sudoku
Dovolené pomůcky jsou papír, tužka a připravené mozkové závity. Při hře Jste odkázáni pouze na vlastní logické myšlení. Je zakázáno v průběhou luštění konzultovat řešení s jinou osobou.
Kdo může hrát Sudoku?
Věk, pohlaví ani náboženské vyznání není omezující. Jediná opravdová podmínka je mít železnou vůli, trpělivost a také mozkové závity připravené na pořádnou zátěž. Zkrátka hrát může každý, kdo chce a má chuť.
Kolik je sudoku her celkem?
Z definice hry sudoku vyplývá, že existuje pouze omezené množství zadání sudoku hlavolamů: V ohraničeném poli 9*9 je pouze omezené množství variant zadání. Pokud „validnost“ sudoku nebudeme omezovat minimálním počtem nevyplněných políček, lze konstatovat, že existuje přesně 6 670 903 752 021 072 936 960 zadání Sudoku. Pro normálního člověka to znamená, že může luštit celý rok a nemusí se bát, že v jentak nebude mít co k hraní. Ovšem pro matematiky můžeme toto ohromné číslo trochu vysvětlit:6,67*1021 tj. 6,67 triliard.
Zajímavost
Jana Tylová (* 1974) je historicky první mistryní světa v luštění sudoku. Pochází z Ústí nad Labem a momentálně bydlí v Mostu, kde pracuje jako ekonomka. K soutěžím v řešení logických rébusů se podle svých slov dostala v roce 2001. V roce 2012 se vdala, dnes ji ve výsledkových tabulkách můžete najít pod jménem Jana Vodičková. Mistrovství světa 2006 v sudoku se konalo ve dnech 10. – 11. března v italském městě Lucca za účasti 85 reprezentantů z 22 zemí. Tylová v roce 2006 vyhrála také první titul mistra České republiky v sudoku a svoje prvenství obhájila i v lednu 2007. V roce 2008 byla členkou českého týmu, který si z mistrovství světa v indickém městě Goa přivezl zlaté medaile.
Vyzkoušejte si zahrát SUDOKU online zde.